Blog > Komentarze do wpisu
Wstęp do II wydania książki "Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie „zimnej wojny”".

Szanowni Państwo,

cieszę się bardzo, że ukazuje się już drugie wydanie książki „Łącznik z Paryża [Rzecz o weteranie „zimnej wojny”]”. Jej bohater – redaktor Maciej Morawski, to długoletni korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Paryżu, człowiek, który wielce zasłużył się Polsce. Dla nas, Wielkopolan ważne jest i to, że pochodził z ziemiańskiej rodziny o patriotycznych tradycjach z Jurkowa pod Kościanem. Ojciec – Kajetan Morawski był dyplomatą, publicystą, ambasadorem przy rządzie Wolnej Francji gen. de Gaulle’a. Maciej Morawski, choć wojnę spędził w Polsce, a maturę zdał w 1946 roku w Kościanie, nie mógł z takim życiorysem przebywać w kraju; musiał emigrować do Francji. Tam w 1953 roku podjął współpracę, a od 1965 roku, do końca istnienia polskiej rozgłośni był etatowym pracownikiem RWE.

Choć całe życie poświęcił walce z narzuconym nam ustrojem, który i jemu osobiście mocno dał się we znaki, to nie ma w nim nienawiści i zgorzknienia. Przeciwnie – działa na rzecz porozumienia ponad podziałami i zgody narodowej. Twierdzi, że wieczne waśnie i spory rodaków szkodzą Polsce. Jest założycielem Klubu im. Giorgio La Piry w Warszawie, w którym spotykali się na dyskusjach ludzie o różnych poglądach politycznych m.in.: Jarosław Kaczyński i Jerzy Wiatr; Aleksander Kwaśniewski i Aleksander Hall.

 

Znany we Francji, działa na rzecz współpracy polsko-francuskiej; jest także prezesem Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji; fundusz ma Dom Spokojnej Starości w zamku Lailly-en-Val, gdzie pensjonariuszami są samotni emigranci polscy. Autorka książki, pani Teresa Masłowska barwnie i rzetelnie opisała życie swego bohatera. Ważną częścią tej książki są dokumenty, w tym korespondencja Macieja Morawskiego, dostarczająca wielu nowych wiadomości na temat pracy RWE i jej dziennikarzy. Książka pozwala lepiej zrozumieć postawy politycznych emigrantów we Francji, ukazuje też działania środowisk paryskiej „Kultury” i RWE na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla mnie zaś ważne jest i to, że inicjatywę napisania książki o tym wybitnym Polaku podjął regionalny tygodnik „Panorama Leszczyńska”, wydawcą został zaś leszczyński Instytut im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie. Tego rodzaju działania pokazują, jak należy dbać o historię swojej małej ojczyzny i uczą, że wielkich ludzi nie trzeba wcale szukać daleko, są wśród nas, wszędzie widać ich ślady, trzeba tylko podjąć trud ich pokazania.

Marek Ziółkowski

Wicemarszałek Senatu RP

Poznań, 8 października 2008 r.

wtorek, 10 lutego 2009, maciej.dzierzykraj-morawski

Polecane wpisy


© Maciej Morawski
Paryż - Warszawa 2007-2019
All rights reserved

Administracja serwisu:

Mariusz Kubik

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego / www.wolnaeuropa.plMateriały - zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki, zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).