wtorek, 30 sierpnia 2011
Do moich czytelników i przyjaciół

Przez lata prowadziłem dialog z rodakami na falach Radia Wolna Europa. Później, od czasu do czasu, zamieszczałem felietony w piśmie "Unia & Polska". A teraz przekazuję swoje spostrzeżenia, uwagi, zapiski z Paryża oraz inne materiały dotyczące mnie i rodziny Morawskich, na mojej stronie internetowej oraz na Facebooku!

Jestem fanem internetu. Dyskusje internetowe, wbrew malkontentom, wiele wnoszą, pozwalają nam niezależnie się wypowiadać. Jak wiadomo, marzę o aktywności i euroentuzjazmie młodzieży. Cieszę się, że młodzi Polacy świetnie się poruszają w internecie i tym samym są na wskroś nowocześni i niezależni od medialnych układów. Mam nadzieję, że to, co tu piszę i zamieszczam, zainteresuje Was, moi młodzi Przyjaciele!

Wasz „weteran zimnej wojny” -
MACIEJ MORAWSKI

Paryż, w styczniu 2009 r.

*   *   *

Maciej Morawski wśród laureatów konkursu
"Wybitny Polak we Francji"

 

(-) Paryż - MACIEJ MORAWSKI wśród zwycięzców drugiej edycji konkursu "Wybitny Polak we Francji", w kategorii "Osobowość". 15 października 2015 r. w Ambasadzie Polskiej w Paryżu odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek.

Konkurs na Wybitnego Polaka to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska“. Konkurs jest organizowany w kilku krajach, m.in. w USA, Belgii, Holandii, Norwegii, Szkocji. Jego celem jest wyróżnienie osób aktywnie działających na rzecz Polski za granicą. We Francji pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku. Organizatorem francuskiej edycji jest francusko-polskie stowarzyszenie Florek Entertainment z Paryża. Partnerem konkursu jest Ambasada RP w Paryżu i Polska Akademia Nauk w Paryżu. (mk)

Strona internetowa Ambasady RP w Paryżu
- zobacz więcej...

*   *   *

Józef Czapski (1896-1993)


© www.jozefczapski.pl

" (...) Wiosną, najpewniej końcem kwietnia 1947 r. Maciej Morawski poznaje Józefa Czapskiego. Kosił wówczas trawnik przy domu w Chaville, gdy pojawił się autor „Na nieludzkiej ziemi”, który przyszedł do jego ojca. Maciej Morawski wspomina, że w czasie tej wizyty Czapski zainteresował się jego osobą i przeprowadził z nim rozmowę. Czapski miał wówczas 51 lat, a Morawski – 18 lat. Ślad tego spotkania znajdujemy w liście Józefa Czapskiego do Jerzego Giedroycia (z 6 maja 1947 r.):

„Miałem niedawno spotkanie z jednym młodzikiem z kraju 17-letnim, które zrobiło na mnie wrażenie rewelacyjne. To był pierwszy człowiek z Polski, w którym wyczułem zupełnie nowe podejście do zagadnień, zupełny brak naszych urazów i zrozumiałem, że w jakikolwiek sposób ale z tymi ludźmi trzeba iść. Ten chłopak, który prowadził wychowanie socjalistyczne w Kościanie, należy do PPS i mówi, że się po angielsku nie zamierza uczyć, bo mu wystarcza niemiecki i francuski, mówi mi jednocześnie, że trzeba się zaczepić o Karolka [de Gaulle’a], bo to jedyny sposób uratować tutejszą młodzież przed rozkładem (młodzież polską), a obok tego chce jechać do Niemiec, bo go poza sprawą polską interesuje przede wszystkim teren niemiecki, ukraiński i Żydzi. Pytam go: czy pan wyobraża sobie, że z tymi granicami można rozmawiać z Niemcami? Ależ naturalnie, odpowiada mi. Ale trzeba z nimi rozmawiać na płaszczyźnie europejskiej i to z endekami. Wtedy zagadnienie granic przestaje być tak ostre (…) A teraz Cię zastrzelę zupełnie: ten genialny młodzieniec jest synem człowieka tak genialnego jak Kajtuś. Kiedy powiedziałem Kajtusiowi, że jestem zupełnie zafrapowany inteligencją jego syna, poczłapał zębami i powiedział: za poważny, „to jest właśnie bieda, starzy są za mało poważni, a młodzi zanadto”. Robię duży błąd, że Ci to wszystko opisuję, bo czuję, że zbudujesz na tym 1700 pomysłów i to w chwili kiedy jesteśmy w ślepej ulicy. (…)”." [fragment serwisu www.jozefczapski.pl]

Zobacz więcej...

*   *   *

 Na mojej stronie internetowej
między innymi:

© Fot. Mariusz Kubik - Brwinów, 30 czerwca 2012 r.

UWAGA! Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie znajdują się w konkretnych kategoriach, widocznych u góry strony w menu. Poniżej znajdują się jedynie wybrane propozycje z poszczególnych działów.

KLIKNIJ NA WYBRANY PONIŻEJ LINK, BY ZOBACZYĆ WIĘCEJ: 

* Zapiski z Paryża - Dział: Widziane z Paryża

* Jubileusz 80-lecia - Dział: 20 września 2009 r. - 80. rocznica urodzin Macieja Morawskiego

.* "Szpion z Paryża" (rozmowa Michała Bondyry z Maciejem Morawskim; "Przewodnik Katolicki" nr 29 / 19.07.2009 r.) - Dział: Wywiady / Opinie -  Część I    Część II 

* Fotogaleria 2015

* Fotogaleria 2009

* Fotogaleria 2008

* Fotogaleria 2007

* "W Kościanie, w Paryżu, w Lailly-en-Val..." (rozmowa Renaty Głowackiej z Maciejem Morawskim; "Odra" nr 4 / kwiecień 2009 r.) - Dział: Wywiady / OpinieCzęść I    Część II   Część III

* Uroczystości w Lailly-en-Val (15-17 maja 2009 r.) - Dział: "Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val" 

* Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego - Dział: "Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego"

* Notatki genealogiczne pisane przez Kajetana Morawskiego w 1972 roku dla syna, Macieja Morawskiego - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski" 

* Fotogaleria - nadanie szkołom w Krzywiniu imienia Kajetana Morawskiego - Dział "2009 - Fotogaleria" 

* Symboliczny powrót Ambasadora - uroczystości w Krzywiniu (8 kwietnia 2009 r.) - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski".

Mój ojciec, Kajetan Morawski (1892-1973)

© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego
© Fot. Mariusz Kubik
Brwinów, 30 czerwca 2012 r.
.
                                                                                     © Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

* Kajetan Morawski (1892-1973) - życiorys - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski" 

13:10, maciej.dzierzykraj-morawski , STRONA GŁÓWNA
Link Komentarze (1) »
Moja praca w Radio Wolna Europa/Stowarzyszenie im. J. Nowaka-Jeziorańskiego

... W roku 1965 stałem się etatowym pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, korespondentem informacyjnym. Jak wynika z listów Jana Nowaka do mnie oraz z książki Kazimierza Zamorskiego, zaliczano mnie do grona najlepszych korespondentów. Dostarczałem informacje o tym, co zachodzi w Polsce, m.in. o walkach frakcyjnych wewnątrz PZPR, o sporach, jakie toczyły się na szczytach partii ...

Mój dzień pracy w paryskim biurze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

.

... Źródłem informacji byli ludzie przyjeżdżający z kraju. Były ich setki, po 1956 roku mogli przecież opuszczać Polskę. Widywałem wielu pisarzy, w tym Jerzego Andrzejewskiego, Pawła Hertza (który był dalekim krewnym Zygmunta Hertza z paryskiej "Kultury"). Wszystko to pozwoliło mi wytworzyć sobie dobry obraz tego, co zachodzi w Polsce.

 


Niepełny skład paryskiego biura RWE: Tadeusz Parczewski, płk Marian Czarnecki, Maciej Morawski

© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

Wiadomości otrzymywaliśmy także od skłóconych frakcji w Polsce. Kiedyś nawet mieliśmy podejrzenia, że coś podsyła nam między innymi Mieczysław Moczar. Później dowiedziałem się, że przez długie lata czołowym współpracownikiem Radia Wolna Europa był cudowny człowiek, Władysław Bartoszewski. Spotykając go w 1983 roku w Paryżu, nie wiedziałem, że był on przez długie lata jednym z czołowych tajnych doradców Nowaka. Dostawałem też informacje za pośrednictwem Piotra Jeglińskiego, który był w Paryżu przedstawicielem lubelskiej grupy „Spotkania". Owe wiadomości przychodziły do Jeglińskiego w mikrofilmach, ukryte w okładkach książek wysyłanych przez lubelską grupę „Spotkań" ....


.

.

... Pod koniec lat 80. zacząłem nagrywać rozmowy telefoniczne z Polską. Z Paryża łatwiej było się dodzwonić do kraju niż z Monachium. Wówczas już wielu ludzi zgadzało się rozmawiać z nami, udzielać mi wywiadów. Nagrywałem rozmowy z Bronisławem Geremkiem, Adamem Michnikiem, Marcinem Libickim, wielokrotnie z Lechem Wałęsą. Pamiętam świetne wypowiedzi Donalda Tuska, ale też ludzi innych orientacji. Na przykład dobrych wywiadów udzielał mi Włodzimierz Cimoszewicz ...

.Podczas jednej z rozmów z Lechem Wałęsą

© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

 

 

Strona internetowa naszego Stowarzyszenia.

Jego pierwszym prezesem honorowym był Jan Nowak-Jeziorański,
a założycielką, w 1994 roku, po zakończeniu nadawania
Rozgłośni Polskiej RWE z Monachium - Alina Perth-Grabowska.

Teraz prowadzimy go w gronie dawnych pracowników
i młodych entuzjastów,
pasjonatów historii
naszej monachijskiej Rozgłośni.
W Radio Café  przy ulicy Nowogrodzkiej 56 w Warszawie

do dziś odbywają się nasze spotkania...

 

© www.wolnaeuropa.pl

13:09, maciej.dzierzykraj-morawski , STRONA GŁÓWNA
Link Komentarze (1) »
Maciej Morawski

.

Maciej Morawski - Paryż, 1 grudnia 2008 r. Fot. Mariusz Kubik

Maciej Dzierżykraj-Morawski (ur. 20 września 1929 r. w Poznaniu) 

- dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny we Francji. Syn Kajetana Morawskiego (1892-1973), nazywanego "legendarnym ambasadorem Wolnej Polski".

.Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny". Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, był jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. Od lat działa na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją.

Mieszka w Paryżu, bywa w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ...

© Fot. Mariusz Kubik; Archiwum Teresy Jakubowskiej
Paryż, 1 grudnia 2008 r.

12:01, maciej.dzierzykraj-morawski , STRONA GŁÓWNA
Link Dodaj komentarz »
"Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny" - książka o Macieju Morawskim

Okładka II wydania książki Teresy Masłowskij pt.

"Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny" - biografia autorstwa Teresy Masłowskiej, poświęcona Maciejowi Morawskiemu, wydana przez Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie w 2007 r. (wydanie 2 uzupełnione ukazało się w listopadzie 2008 r., z datą 2009).

Książka zawiera historię życia Morawskiego, przynosząc zarówno informacje o jego dzieciństwie i młodości (w tym informacje o jego rodzinie, m.in. o ojcu - późniejszym ambasadorze Kajetanie Morawskim), jak i szczegóły dotyczące jego powojennej działalności na emigracji we Francji, w tym współpracę dziennikarską z Radiem Wolna Europa.

Znajduje się tu ponadto bogaty zbiór korespondencji do Kajetana i Macieja Morawskiego z różnych lat, mających dużą wartość dokumentacyjno-historyczną - m.in. listy Tadeusza Romera, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Yvonne de Gaulle (wdowy po gen. Charlesie de Gaulle), Zygmunta Michałowskiego, Kazimierza Sabbata, Marka Łatyńskiego, czy Edwarda Raczyńskiego.

ISBN 83-921389-9-6

ZOBACZ WIĘCEJ:

List Władysława Bartoszewskiego do Macieja Morawskiego, odczytany podczas promocji książki pt. "Łącznik z Paryża" (Warszawa, 24 listopada 2008 r.)

Marek Ziółkowski - Wstęp do II wydania książki pt. "Łącznik z Paryża"

Fotografie z promocji książki "Łącznik z Paryża" (Warszawa, 24 listopada 2008 r.)

*   *   *

"Łącznik z Paryża" - książka o Macieju Morawskim - WSZYSTKIE MATERIAŁY

11:55, maciej.dzierzykraj-morawski , STRONA GŁÓWNA
Link Dodaj komentarz »
Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego (Maison de Retraite du Fonds Humanitaire Polonais) - Lailly-en-Val

.

Zamek Fontpertuis - Siedziba domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego - Laiily-en-Val, 4 grudnia 2008 r. Fot. Mariusz Kubik
Zamek Fontpertuis - siedziba Domu Spokojnej Starości
Polskiego Funduszu Humanitarnego.

Lailly-en-Val, 4 grudnia 2008 r.
© Fot.Mariusz Kubik

Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego / Maison de Retraite du Fonds Humanitaire Polonais – założony w 1957 r. we Francji. Siedzibą placówki jest, zbudowany w XVII w., zamek Fontpertuis, położony w dziesięciohektarowym parku w Lailly-en-Val, w departamencie Loiret, 25 kilometrów na południowy zachód od Orleanu.

Zamek Fontpertuis w Lailly-en-Val - fotografia archiwalna

Polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej o utworzenie domu, w którym znaleźliby opiekę weterani wojny, pozostali na emigracji. Przy poparciu rządu francuskiego pozyskano środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, powołując w tym celu Polski Fundusz Humanitarny (kierowany obecnie przez Macieja Morawskiego).

ZOBACZ CAŁY TEKST...

.

List Jerzego Buzka - ówczesnego Przewodniczącego
Parlamentu Europejskiego do Macieja Morawskiego

Bruksela, 6 sierpnia 2009 r.  
© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

11:53, maciej.dzierzykraj-morawski , STRONA GŁÓWNA
Link Komentarze (1) »
© Maciej Morawski
Paryż
2007-2017

* * *

WYDAWCA SERWISU:

© Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego / www.wolnaeuropa.pl

ADMINISTRATOR SERWISU:

Mariusz Kubik / Stowarzyszenie RWE

Treść niniejszego bloga jest wyrazem prywatnych poglądów autora, nie będących stanowiskiem i opiniami wydawcy oraz administratora serwisu.