poniedziałek, 30 marca 2015
Maciej Morawski w Poznaniu (27.03.2015 r.)

Spotkanie z okazji ukazania się książki Macieja Morawskiego pt.: „Dwa brzegi. Zapiski weterana zimnej wojny” (pierwszy tom dzienników, zredagowany w oparciu o niniejszy blog), wydanej przez Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie.

Gospodarzem spotkania była dyrektor biblioteki, Anna Gruszecka; moderatorem - dr hab. Aleksander Woźny, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, specjalizujący się w historycznej analizie działań polskiego wywiadu. W spotkaniu wziął udział także Jerzy Zielonka - dziennikarz, historyk regionu Wielkopolski, który opracował książkę.

Poznań, Biblioteka Raczyńskich, 27 marca 2015 r.

Fot. © Mariusz Kubik / www.wolnaeuropa.pl

wtorek, 20 grudnia 2011
Dominik Morawski kończy 90 lat!

                              .

                               20 XII 2011 r.

          90-LECIE DOMINIKA MORAWSKIEGO
.

                        

.

20 grudnia 2011 r. przypadają 90-te urodziny seniora rodu Dzierżykraj-Morawskich DOMINIKA!!! Jest on postacią niezwykle barwną. Zaraz po wojnie był sekretarzem Karola Popiela - prezesa Stronnictwa Pracy. W latach 1956-1957 uczestniczył w zakładaniu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 1958 r. jako stypendysta Fundacji Forda spędził 5 miesięcy w USA.W roku 1963 wyjechał do Rzymu i tam osiadł. Związał się z prasa włoską i z prasą USA (np. z pismem „Inside the Vatican”).Przez lat kilkanaście był rzymskim korespondentem miesięcznika „KULTURA”. Był  czołowym polskim watykanistą!  Ale odnosił też sukcesy jako aktor ! Np grał rolę Kardynała Potockiego w filmie "Shoes of the Fisherman" (według powieści M. Westa). Po upadku komunizmu w Polsce współpracował np. z Radiem PLUS... Obecnie mieszka w Warszawie, u córki Doroty. Tego roku był czołową postacią wielkiego Zjazdu Dzierżykraj-Morawskich w  Małej Wsi…

MACIEJ MORAWSKI

Paryż, 20 grudnia 2011 r.

.

Dominik Morawski (drugi z prawej) na moich 80. urodzinach
w Stowarzyszeniu Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej RWE - 21 września 2009 r.

.

Dominik Morawski w rozmowie ze mną. Obok Jacek Taylor

.

Od lewej: Stefan Frankiewicz, śp. Jan Sawa, Dominik Morawski
- Warszawa, 21 września 2009 r.

© Fot. Mariusz Kubik

List gratulacyjny od Wojciecha Sikory z Instytutu Literackiego
- Maisons-Laffitte, 20 grudnia 2011 r.

© Archiwum Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura / Archiwum Dominika Morawskiego

.

Pierwszy list Dominika Morawskiego do Jerzego Giedroycia
- Warszawa, 15 kwietnia 1957 r.

© Archiwum Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura / Archiwum Dominika Morawskiego

Archiwum

© Maciej Morawski
Paryż - Warszawa 2007-2019
All rights reserved

Administracja serwisu:

Mariusz Kubik

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego / www.wolnaeuropa.plMateriały - zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki, zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).