wtorek, 30 sierpnia 2011
Do moich czytelników i przyjaciół

Przez lata prowadziłem dialog z rodakami na falach Radia Wolna Europa. Później, od czasu do czasu, zamieszczałem felietony w piśmie "Unia & Polska". A teraz przekazuję swoje spostrzeżenia, uwagi, zapiski z Paryża oraz inne materiały dotyczące mnie i rodziny Morawskich, na mojej stronie internetowej!

Jestem fanem internetu. Dyskusje internetowe, wbrew malkontentom, wiele wnoszą, pozwalają nam niezależnie się wypowiadać. Jak wiadomo, marzę o aktywności i euroentuzjazmie młodzieży. Cieszę się, że młodzi Polacy świetnie się poruszają w internecie i tym samym są na wskroś nowocześni i niezależni od medialnych układów. Mam nadzieję, że to, co tu piszę i zamieszczam, zainteresuje Was, moi młodzi Przyjaciele!

Wasz „weteran zimnej wojny” -
MACIEJ MORAWSKI

Paryż, w styczniu 2009 r.

Józef Czapski (1896-1993)


© www.jozefczapski.pl

" (...) Wiosną, najpewniej końcem kwietnia 1947 r. Maciej Morawski poznaje Józefa Czapskiego. Kosił wówczas trawnik przy domu w Chaville, gdy pojawił się autor „Na nieludzkiej ziemi”, który przyszedł do jego ojca. Maciej Morawski wspomina, że w czasie tej wizyty Czapski zainteresował się jego osobą i przeprowadził z nim rozmowę. Czapski miał wówczas 51 lat, a Morawski – 18 lat. Ślad tego spotkania znajdujemy w liście Józefa Czapskiego do Jerzego Giedroycia (z 6 maja 1947 r.):

„Miałem niedawno spotkanie z jednym młodzikiem z kraju 17-letnim, które zrobiło na mnie wrażenie rewelacyjne. To był pierwszy człowiek z Polski, w którym wyczułem zupełnie nowe podejście do zagadnień, zupełny brak naszych urazów i zrozumiałem, że w jakikolwiek sposób ale z tymi ludźmi trzeba iść. Ten chłopak, który prowadził wychowanie socjalistyczne w Kościanie, należy do PPS i mówi, że się po angielsku nie zamierza uczyć, bo mu wystarcza niemiecki i francuski, mówi mi jednocześnie, że trzeba się zaczepić o Karolka [de Gaulle’a], bo to jedyny sposób uratować tutejszą młodzież przed rozkładem (młodzież polską), a obok tego chce jechać do Niemiec, bo go poza sprawą polską interesuje przede wszystkim teren niemiecki, ukraiński i Żydzi. Pytam go: czy pan wyobraża sobie, że z tymi granicami można rozmawiać z Niemcami? Ależ naturalnie, odpowiada mi. Ale trzeba z nimi rozmawiać na płaszczyźnie europejskiej i to z endekami. Wtedy zagadnienie granic przestaje być tak ostre (…) A teraz Cię zastrzelę zupełnie: ten genialny młodzieniec jest synem człowieka tak genialnego jak Kajtuś. Kiedy powiedziałem Kajtusiowi, że jestem zupełnie zafrapowany inteligencją jego syna, poczłapał zębami i powiedział: za poważny, „to jest właśnie bieda, starzy są za mało poważni, a młodzi zanadto”. Robię duży błąd, że Ci to wszystko opisuję, bo czuję, że zbudujesz na tym 1700 pomysłów i to w chwili kiedy jesteśmy w ślepej ulicy. (…)”." [fragment serwisu www.jozefczapski.pl]

Zobacz więcej...

*   *   *

 Na mojej stronie internetowej
między innymi:UWAGA! Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie znajdują się w konkretnych kategoriach, widocznych u góry strony w menu. Poniżej znajdują się jedynie wybrane propozycje z poszczególnych działów.

KLIKNIJ NA WYBRANY PONIŻEJ LINK, BY ZOBACZYĆ WIĘCEJ: 

* Zapiski z Paryża - Dział: Widziane z Paryża

* Jubileusz 80-lecia - Dział: 20 września 2009 r. - 80. rocznica urodzin Macieja Morawskiego

.* "Szpion z Paryża" (rozmowa Michała Bondyry z Maciejem Morawskim; "Przewodnik Katolicki" nr 29 / 19.07.2009 r.) - Dział: Wywiady / Opinie -  Część I    Część II 

* Fotogaleria 2015

* Fotogaleria 2009

* Fotogaleria 2008

* Fotogaleria 2007

* "W Kościanie, w Paryżu, w Lailly-en-Val..." (rozmowa Renaty Głowackiej z Maciejem Morawskim; "Odra" nr 4 / kwiecień 2009 r.) - Dział: Wywiady / OpinieCzęść I    Część II   Część III

* Uroczystości w Lailly-en-Val (15-17 maja 2009 r.) - Dział: "Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val" 

* Notatki genealogiczne pisane przez Kajetana Morawskiego w 1972 roku dla syna, Macieja Morawskiego - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski" 

* Fotogaleria - nadanie szkołom w Krzywiniu imienia Kajetana Morawskiego - Dział "2009 - Fotogaleria" 

* Symboliczny powrót Ambasadora - uroczystości w Krzywiniu (8 kwietnia 2009 r.) - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski".

Mój ojciec, Kajetan Morawski (1892-1973)

© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego
© Fot. Mariusz Kubik
Brwinów, 30 czerwca 2012 r.
.
                                                                                     © Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

* Kajetan Morawski (1892-1973) - życiorys - Dział: "Kajetan Morawski (1892-1973) - Ambasador Wolnej Polski" 

13:10, maciej.dzierzykraj-morawski , * STRONA GŁÓWNA *
Link Komentarze (1) »
Maciej Morawski

.

Maciej Morawski - Paryż, 1 grudnia 2008 r. Fot. Mariusz Kubik

Maciej Dzierżykraj-Morawski (ur. 20 września 1929 r. w Poznaniu) 

- dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny we Francji. Syn Kajetana Morawskiego (1892-1973), nazywanego "legendarnym ambasadorem Wolnej Polski".

.Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny". Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, był jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. Od lat działa na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją.

Mieszka w Paryżu, bywa w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ...

© Fot. Mariusz Kubik; Archiwum Teresy Jakubowskiej
Paryż, 1 grudnia 2008 r.

12:01, maciej.dzierzykraj-morawski , * STRONA GŁÓWNA *
Link Dodaj komentarz »
"Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny" - książka o Macieju Morawskim

Okładka II wydania książki Teresy Masłowskij pt.

"Łącznik z Paryża. Rzecz o weteranie zimnej wojny" - biografia autorstwa Teresy Masłowskiej, poświęcona Maciejowi Morawskiemu, wydana przez Instytut im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie w 2007 r. (wydanie 2 uzupełnione ukazało się w listopadzie 2008 r., z datą 2009).

Książka zawiera historię życia Morawskiego, przynosząc zarówno informacje o jego dzieciństwie i młodości (w tym informacje o jego rodzinie, m.in. o ojcu - późniejszym ambasadorze Kajetanie Morawskim), jak i szczegóły dotyczące jego powojennej działalności na emigracji we Francji, w tym współpracę dziennikarską z Radiem Wolna Europa.

Znajduje się tu ponadto bogaty zbiór korespondencji do Kajetana i Macieja Morawskiego z różnych lat, mających dużą wartość dokumentacyjno-historyczną - m.in. listy Tadeusza Romera, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Yvonne de Gaulle (wdowy po gen. Charlesie de Gaulle), Zygmunta Michałowskiego, Kazimierza Sabbata, Marka Łatyńskiego, czy Edwarda Raczyńskiego.

ISBN 83-921389-9-6

ZOBACZ WIĘCEJ:

List Władysława Bartoszewskiego do Macieja Morawskiego, odczytany podczas promocji książki pt. "Łącznik z Paryża" (Warszawa, 24 listopada 2008 r.)

Marek Ziółkowski - Wstęp do II wydania książki pt. "Łącznik z Paryża"

Fotografie z promocji książki "Łącznik z Paryża" (Warszawa, 24 listopada 2008 r.)

*   *   *

"Łącznik z Paryża" - książka o Macieju Morawskim - WSZYSTKIE MATERIAŁY

11:55, maciej.dzierzykraj-morawski , * STRONA GŁÓWNA *
Link Dodaj komentarz »
Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego (Maison de Retraite du Fonds Humanitaire Polonais) - Lailly-en-Val

.

Zamek Fontpertuis - Siedziba domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego - Laiily-en-Val, 4 grudnia 2008 r. Fot. Mariusz Kubik
Zamek Fontpertuis - siedziba Domu Spokojnej Starości
Polskiego Funduszu Humanitarnego.

Lailly-en-Val, 4 grudnia 2008 r.
 

Dom Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego / Maison de Retraite du Fonds Humanitaire Polonais – założony w 1957 r. we Francji. Siedzibą placówki jest, zbudowany w XVII w., zamek Fontpertuis, położony w dziesięciohektarowym parku w Lailly-en-Val, w departamencie Loiret, 25 kilometrów na południowy zachód od Orleanu.

Zamek Fontpertuis w Lailly-en-Val - fotografia archiwalna

Polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej o utworzenie domu, w którym znaleźliby opiekę weterani wojny, pozostali na emigracji. Przy poparciu rządu francuskiego pozyskano środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, powołując w tym celu Polski Fundusz Humanitarny (kierowany obecnie przez Macieja Morawskiego).

ZOBACZ CAŁY TEKST...

.

List Jerzego Buzka - ówczesnego Przewodniczącego
Parlamentu Europejskiego do Macieja Morawskiego

Bruksela, 6 sierpnia 2009 r.  
© Fot. Archiwum Macieja Morawskiego

11:53, maciej.dzierzykraj-morawski , * STRONA GŁÓWNA *
Link Komentarze (1) »
Archiwum

© Maciej Morawski
Paryż - Warszawa 2007-2019
All rights reserved

Administracja serwisu:

Mariusz Kubik

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego / www.wolnaeuropa.plMateriały - zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki, zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).